Co s sebou a na sebe:

Zejména při jarních a podzimních plavbách se může vystřídat velmi odlišné počasí. Od jasného, slunečného počasí s teplotami nad 25°C, po zatažené, deštivé a větrné počasí s teplotami pod 10°C, určitě se tedy v těchto ročních obdobích hodí teplé a nepromokavé oblečení včetně čepice. Když je totiž opravdu ošklivo, houpání lodi Vám neumožní se schovat v podpalubí. Při nočních plavbách a kotevních hlídkách toto oceníte dvojnásob. Přibližně 2-3 dny před plavbou bude upřesněn soupis potřebných věcí s ohledem na očekávaný stav počasí.

V letních měsících je pak nezbytné sebou míti šátek či obdobnou pokrývku hlavy (něco co "neulétne"), opalovací krém na celé tělo, tedy i například balzám na rty, a sluneční brýle. Vše nejlépe 2x, jelikož občas nějaká ta věc skončí jako dar mořským bohům. A Panthenol, když zjistíme, že zcela nevládneme umění opalovacích krémů.

Neopomeňte si vzít osobní léky a v případě vážnějších či chronických onemocněních tuto skutečnost sdělit před plavbou kapitánovi.

Dále je léty vysledováno, že je vhodné míti sebou kolíčky na prádlo, špunty do uší, repelent (proti příležitostně obtěžujícímu komárovi), vlastní powerbanku (přestože i za plavby je možné dobíjet mobily apod. z lodního zařízení, leč toto může být již obsazeno jinými potřebníky), boty do vody (jako částečná ochrana před záludnostmi příbřežního dna, včetně ježků), svítilnu-ideálně čelovku.

Přestože loď disponuje přikrývkami i ložním prádlem, je vhodné si sebou vzít spací pytel pro možnost nocování na palubě. Dále je potřeba zmínit, že se zde nepoužívá klasické povlečení na přikrývku, nýbrž ulehnuvší osoba se přikryje dalším prostěradlem a navrch nepovlečenou dekou. Proto doporučuji vzít si z domova vlastní povlečení na přikrývku, abychom se jako doma cítili. Polštáře jsou zde již povlečeny a prostěradel je dosti.