A co mořská nemoc?

Ano, existuje, a občas tedy někoho i na chvíli postihne, i když z mé 23leté praxe na moři mohu potvrdit, že se to zejména na Jadranských plavbách stává spíše výjimečně, a když už, tak vás zastihne obyčejně v první den plavby v horším počasí s rozvlněným mořem, ve spojení s předchozí únavnou cestou k moři, nebo přemírou alkoholu zkonzumovaném v předešlém dni a zejména pokud nedbáte dobře míněných rad kapitána. U každého se mořská nemoc projevuje jinak intenzivně, někdo vydrží hodně, někdo méně. Způsobují ji rozdílné signály, které dostává mozek z různých receptorů (oči, střední ucho), typicky pokud se právě nacházíte ve vnitřních prostorách jachty. Její akutní stav se nedá příliš efektivně léčit a je potřeba počkat, až si tělo zvykne (hodinu, den, dva) a samozřejmě je lépe jí předejít. Psychika zde hraje zcela zásadní roli, proto pohoda na palubě a pohoda vlastní je důležitá.

Existuje ovšem několik preventivních a efektivních rad a prostředků. Mezi "prostředky" patří medikamenty, například klasický Kinedryl, homeopatikum Coculline a cestovní žvýkačka Travel-Gum, také přírodnější zázvor s medem atp. Mezi ty dobře míněné rady patří například: nezdržovat se v podpalubí, sledovat pevný bod (obzor, ostrov), nemít prázdný žaludek, pít, být na čerstvém vzduchu, lehnout si na záda a zavřít oči, zdržovat se tam, kde to nejméně houpe, soustředit mysl na něco jiného, nekoukat skrz dalekohled, při hladu něco malého sníst, a podobně. Poslouchejte kapitána a rozhodně nemějte obavu!

Zvláštní opačný efekt může nastat, když si tělo zvykne na "houpání", vy vystoupíte na pevninu a zavřete se v nějaké malé místnosti...